Dźwigary – czy można je wynająć?

Dowiedz się więcej o dźwigarach

Szalunki to konstrukcje niezbędne na większości budów. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu ścian wylewanych z kompozytu, a także przygotowanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezbędne przy formowaniu sklepień – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielopiętrowego obiektu. Dzięki dźwigarom sufit nie opada zaraz po wylaniu i może zestalić. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na znaczne, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. W związku z tym jego kluczowym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania oraz rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Muszą one być właściwie dobrane i wypróbowane pod kątem odporności na potężne naciski. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich drzew jak buk, olcha, sosna czy topola. Niesłychanie ważne jest również odpowiednie zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem wilgoci, klejów i pozostałych ciekłych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Firmy, które regularnie parają się budową wielopoziomowych budynków mają swoje dźwigary. Ich zakup i składowanie generuje jednakże pewne wydatki. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które rzadko przyjmują zamówienia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów oraz pozostałych elementów konstrukcji szalunkowych.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]