Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Sprawdź, gdzie nabyć szalunki Peri, wejdź na https://sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami czy też desek drewnianych, która po rozebraniu może zostać wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z drewna, metalu bądź sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 surowce. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt i zespołów, które oferują inne usługi. Nabycie wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]