Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje oczekiwaną formę. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można również efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają więc naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również specjalne dźwigary oraz podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]