Faktury ustrukturyzowane – wystawiaj dokumenty w jednolitym formacie

Zajrzyj tu jeżeli jesteś zainteresowany Krajowym Systemem e-Faktur.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie przedsiębiorcy na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele powie osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, natomiast dla dostosowanej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu będzie w pełni zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że bez względu na to które aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znaczący krok do przodu w szczególności dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot VAT

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują m.in. poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przetrzymuje dane o nich przez dekadę), szybciej dostaną zwrot podatku VAT, a także nie muszą przekazywać pliku JPK_FA. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednakże należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]