Kiedy zdecydować się na faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów związanych z ich działalnością. Na czym jednak opiera się faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich rzeczach muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych typów umów, a cesja należności jest jedynie jego częścią. Polega on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy prawa cywilnego, a także kodeksu spółek handlowych.

Doradca powie, który faktoring jest najlepszy

Oferty kolejnych banków zapewniających faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. Chcąc ustrzec się pomyłek, których efektem mogą być poważne problemy, musimy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas odpowiednie umiejętności, a tych nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, jednak może okazać się, że w ten sposób ustrzeżemy się zawarcia nieopłacalnej umowy.