System bankowy SWIFT – co to?

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe wiadomości na temat systemu bankowego SWIFT.

Pomimo, iż właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX w. i jest jednym z fundamentów wydajnego działania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT – upraszcza przelewy międzynarodowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny stosowany obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są również rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze jednego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem prawie wszystkie państwa świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]