Wymiana franka szwajcarskiego na pln – aktualny kurs waluty sprawdzaj online

Więcej na temat kursu franka na nordiqa.com.

O franku Polacy wiedzą niedużo, praktycznie tylko tyle, że jest to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin wzięło niegdyś kredyty hipoteczne, które w tym momencie spłacają z problemami. Tymczasem historia tej waluty jest dość ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z głównych walut w dzisiejszym świecie

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednak jest to też obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt szterling, dolar oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX wieku i zastąpił liczne miejscowe waluty, które wcześniej używano w szwajcarskich kantonach. Przez minione dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, stawiając opór między innymi destabilizacji w czasach kryzysów politycznych i gospodarczych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów drukowana od połowy 90-tych charakteryzuje się oszałamiającą kolorystyką oraz rzadką pionową orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (na przykład Jacoba Burckhardta, Sophie Taeuber-Arp czy Le Corbusiera), a nie jak zazwyczaj bywa – oblicza wojskowych, ministrów czy królów. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, nauka i kula ziemska.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz kurs franka

Frank szwajcarski cały czas cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, jednakże jego kurs monitorują także ciekawością osoby z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Żeby znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego, polecamy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w co kilka sekund. Tu można też prześledzić fluktuacje ceny franka w dowolnie wskazanym roku. Jest to opcja potrzebna inwestorom planującym swoje następne działania, jak również frankowiczom czuwającym na korzystny moment, aby zlecić wymianę waluty przed uregulowaniem kolejnej części zadłużenia.