złoto bulionowe, złote monety bulionowe

Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mają do wyboru sporo sposobów: nabywać akcje spółek działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w każdym zakątku świata

Monety ze złota kojarzymy głównie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich pod kilkoma względami. Po pierwsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie środków finansowych, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, skutkiem tego ich rewers czy awers wyjątkowo sporadycznie ulega zmianie. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie rokiem bicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość określa waga oraz czystość wykorzystanego do ich wybicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w nawet najdalszych zakątkach globu, a ich ewentualna sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, lecz mennice wypuszczają dodatkowo monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej ze złota najwyższej próby (.999), lecz np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety, a w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W ofercie polskich brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Kangura.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]