Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Dowiedz się, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory kątowe.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, zatem zawsze pojawia się nieduża różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak hamulce bądź sprzęgła. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe elementy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na czasochłonne obliczenia i testy różnych układów części. W zależności od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych bądź sporych obciążeń, jak również do krótkiego albo długiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Typy i wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, BLDC, AC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub spedycja, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in kolejki w parku rozrywki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome czy aeratory. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, że liczbę potencjalnych zestawów, które dzisiaj mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]