Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Więcej o silniku DC na ultrarobotics.pl.

Sporo sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, malutkie lub duże, te silniki odmieniły nasz tryb życia i pracy, a statystyczny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak pracują te urządzenia.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od prawie 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty najlepszych naukowców połowy XIX w., jak np. Thomas Edison, Gaston Planté czy Thomas Davenport. Silniki DC składają się ze rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezgłośne działanie, jak równieżwysoką niezawodność.

Silniki DC nie tylko do specjalistycznego zastosowania

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki DC są podzespołem pociągów i samochodzików sterowanych radiowo, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują również pasjonaci elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od uznanych producentów.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]