obrączki ślubne kraków

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Początkowo nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób pamięta. I choć wcześniej miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu krajach, jak przykładowo w USA, w Brazylii, we Włoszech czy we Francji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki razem, aczkolwiek tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – dopisz datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszym wzornictwem. Przez wiele wieków wykonywano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz) symbolizujące siłę miłości. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są oznaką zaufania do partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają także nierzadko w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]