pierścionki zaręczynowe kraków

Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Gdy odnajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Najpierw jednakże następuje ta wymarzona przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Sprezentowanie ukochanej pierścienia to nader stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, to znaczy żyła prowadząca wprost do serca. Ogólnie uważa się, że to Grecy przywieźli do Europy rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wykonywano je ze skóry, z łodyg konopi, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Drogocennymi pierścionkami ze złota bądź srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, kiedy mężczyźni pragnęli zaprezentować swoją całkowitą ufność do partnerki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, tymczasem materiały te w rzeczywistości powszechnie wykorzystuje się do ich sporządzania zaledwie od kilku stuleci, przy czym duży przyrost ich uznania można zauważyć w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – ile na niego wydasz?

Oczywiście idealna biżuteria na oświadczyny to pierścionek z platyny z dużym brylantem, jednakże możliwości dowolnego dobierania rozmaitych metali oraz kamieni są szerokie. Poza diamentami stosuje się szmaragd, szafir czy rubin. Część osób wybiera mniej wartościowe metale, jak srebro, stal damasceńską, tytan, jak również drewno, jednak w dalszym ciągu na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i różnych typów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było przekonanie, iż narzeczony powinien wydać na niego przynajmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: liczby karatów, designu, materiału czy wykorzystanego kamienia, zatem każdy odszuka ładny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem zaangażowania i miłości, wobec tego jego koszt nie jest najważniejszy. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej przyszłej żonie.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]