Czy bielizna i odzież kompresyjna poprawiają efektywność treningów?

Zobacz, gdzie zamówić odzież kompresyjną.

Właściwie każdy słyszał o termoaktywnej odzieży sportowej, jednakże nie wszyscy natknęli się na określenie „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, gdyż ta nazwa na ogół łączona z akcesoriami wykorzystywanymi w rehabilitacji. W tym tekście przedstawimy tę grupę odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na wydajność ćwiczeń osoby ją noszącej.

Sportowa odzież kompresyjna

Odzież i bielizna kompresyjna to profesjonalne produkty, które mają szereg własności pozytywnie oddziałujących na wygoda ćwiczeń. Przede wszystkim taka odzież dokładnie przylega do skóry co sprawia, iż oplecione nią mięśnie szybciej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta najczęściej bezszwowa odzież, przyczynia się do skuteczniejszego odprowadzenia kwasu mlekowego ze zmęczonych mięśni oraz do poprawy dotlenienia i ukrwienia tkanek. Dobrej jakości odzież uciskowa w słoneczne dni nie pozwoli na przegrzanie organizmu, a jesienią skutecznie zabezpieczy go przed mrozem. Ta specyfika ubrań kompresyjnych umożliwia stosowanie ich zarówno przez sportowców preferujących treningi outdoorowo, jak i tych ćwiczących pod dachem klubu fitness. Inną nadzwyczaj ważną właściwością bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność ochrony mięśni przed mikrourazami, bo minimalizuje ona wstrząsy oraz drgania mięśni, nagminnie powracające w trakcie treningów o charakterze siłowym.

Poprawnie dobierz rozmiar bielizny oraz odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna opracowana jest głównie do korzystania z niej w czasie energicznych ćwiczeń. Np. koszulki o własnościach kompresyjnych wzmacniają mięśnie pleców i brzucha oraz umożliwiają należytą wentylację, a spodenki kompresyjne normują pracę mięśni kończyn dolnych, w ten sposób pomagając biegaczom osiągnąć lepsze rezultaty. Profesjonalni sportsmeni, skupieni na ćwiczeniach wszystkich mięśni nieraz stosują kombinezonów kompresyjnych, natomiast zwykli bywalcy klubów fitness z reguły korzystają z kompletu spodnie plus top. Sportowe skarpetki lub getry kompresyjne można ubierać na czas treningów, jakkolwiek rekomenduje się używać ich raczej bezpośrednio ćwiczeniach, aby szybciej zregenerować mięśnie. Istotne jest również, aby właściwie dopasować rozmiar bielizny czy odzieży kompresyjnej, tak aby nie była przyczyną zbyt silnego ucisku, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na cyrkulację krwi. Odzież i bielizna kompresyjna damska oraz męska to artykuł, który można zamówić w większości sklepów sportowych.

Kontakt:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]