W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejów CBD, można nabyć też susz. Wielu klientom nazwa oraz wygląd tego wyrobu natychmiast kojarzy się z zakazaną prawem rośliną psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do handlu w Polsce, tak jak oleje, zawiera głównie kannabinoidy, ale nie THC (ilość tej substancji – według obowiązujących przepisów – nie może przekraczać 0,2%).
Z jakich rodzajów konopi produkuje się susz konopny?
Susz konopny powstaje z kwiatów oraz liści konopi, dopuszczonych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 rodzajów takich konopi włóknistych (to m.in. Tygra, Wojko czy konopie Białobrzeskie), a sama ich hodowla spotyka się z coraz większym zainteresowaniem pośród polskich rolników, nierzadko stając się istotnym źródłem ich utrzymania.
W Polsce konopie siewne hoduje się dla licznych gałęzi przemysłu, przykładowo chemicznego czy materiałów budowlanych, jednak podlega to państwowej regulacji, co znaczy, że rolnik bądź inwestor zamierzający przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności otrzymać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest wyłącznie za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach krytych, jak i zewnętrznych, ale również i na konsolidujących obie te metody uprawach w szklarniach.
Gdzie znaleźć rzetelne dane o suszu konopnym?
Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBGV czy CBDa), ale również terpeny (jak przykładowo Mircen i Pinen), które dają poszczególnym ich odmianom mocno wyczuwalny, jedyny w swoim rodzaju aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych używane są w licznych produktach kosmetycznych oraz spożywczych.
Ogólnie sądzi się, że kannabinoidy mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka, a przez to, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można wykorzystać jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z stresem , reumatyzmem, bólem głowy czy poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo epilepsja. Wiele informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można przeczytać m.in. w opracowaniach medycznych zebranych w bibliotece online National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.