Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Więcej informacji o systemach rynnowych.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – co zamontować?

W asortymencie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych surowców – głównie z metalu PCV. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba zatem skonsultować z ekspertem.

Kontakt:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08