Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

Chcesz kupić kantar skórzany? Wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Tym samym musi on pasować do wymiarów i zarysu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania zadrapań. Jak więc wybrać właściwy kantar? Na które jego właściwości warto zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy, a może taśmowy – który wygodniejszy dla konia?

W sklepach odnajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, zwane również halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może mieć nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę dają kantary podszywane – na przykład syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które da się odpinać celem umycia. Kantar tego rodzaju wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do trakenów, koni huculskich, arabskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]