Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Więcej o kaskach do jazdy konnej na horse-trade.pl

Jeździectwo jest jedną z tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, z uwagi znaczną prędkość i wysokość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która bezwzględnie winna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski jeździeckie? Co lepsze?

Prosta, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednak tak dobrej protekcji jak kask, dlatego rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy zakupie kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask musi posiadać stosowne atesty oraz umożliwiać regulację swojego rozmiaru bądź być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask nie powinno się także iść na kompromis. W związku z tym, jeśli w naszym mieście nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto zamówić go w sklepie internetowym.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]