Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć?

Znajdź łańcuch na opony na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak zatem modele łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]