Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.