Etapy zakładania implantów zębowych

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Zdają egzamin zarówno gdy brak nam jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są naturalny wygląd oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja – implant zębowy, a tak naprawdę jego ceramiczna korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Ich założenie jest również mniej dotkliwe dla pacjenta niż założenie mostu czy pełnej protezy – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ten zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – jak przebiega ich założenie?

Zabieg wszczepienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Ponadto istotne jest także odpowiednie nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Umożliwia to dotarcie do kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz odpowiednio dobrane wiertła. To niesłychanie trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i precyzji. Precyzja istotna jest też przy umieszczeniu implantu stomatologicznego w kości. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty stomatologiczne a obawa przed odczuciem bólu

Proces zakładania implantu zęba budzi u wielu pacjentów obawy związane z ewentualnym przenikliwym bólem doświadczanym w trakcie zabiegu i bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest zupełnie bezzasadny. Obecnie implantologia dysponuje bardzo skutecznymi środkami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie czuli na odczuwanie bólu mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego całkowicie eliminującego możliwość odczuwania strachu przed leczeniem stomatologicznym.