Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

W tym miejscu dowiesz się, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]