Jak dbać o okna zabytkowe?

Jeśli szukasz okien drewnianych zabytkowych, koniecznie sprawdź https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo lepiej niż te wytwarzane obecnie więc są wielką dekoracją budynków. Walory wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu wpływa także metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być remontowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z użyciem dostępnych w sklepach surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać takie prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, a to powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki posiada mnóstwo plusów, ale potrzebuje częstych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga dużych umiejętności – ten typ okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez odpowiedni organ – w innym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]