Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

W tym miejscu dowiesz się, komu zlecić badania psychologiczne Kęty

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie urządzenia wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Badaniom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychologiczne składa się z dwóch części. Najpierw kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy pod presją. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Drugim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje głównie widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, jak dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]