Prywatny detektyw

Kim jest detektyw? Ta specjalność rozwija się już od XIX wieku, a stosowanie niezwykłych i fascynujących metod dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa skupia się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym myśleniem i rozmaitymi niejawnymi metodami dochodzenia. W oparciu o zebrane dowody, wiarygodne informacje i przesłanki przeprowadza proces dedukcji co ma na celu zidentyfikowanie właściwych wniosków. Prywatny detektyw nawet prowadząc śledztwa dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą być znaczące w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Na czym polega praca detektywa?

Coraz częściej korzystamy z pomocy prywatnych detektywów. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, a każda charakterystyczna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Główny zakres takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Pokaźny popyt na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest poprzeć dowodami nasze racje i motywy. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.