Stomatologia mikroskopowa – kiedy po nią sięgamy?

Złamanie zęba, zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi, martwica czy też nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, iż najczęściej w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje ciarki, w rzeczywistości nie należy się obawiać tego rodzaju terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które pozwalają na leczenie nawet największych ubytków bez obawy przed bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszy etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z naczyń krwionośnych oraz nerwu, toteż podczas leczenia kanałowego konieczne jest użycie bardzo skutecznego środka znieczulającego. W następnej kolejności wykonuje się dezynfekcję kanału, która ma oczyścić go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zęba ceramiką, cementem szkło-jonomerowym, materiałem kompozytowym bądź metalem szlachetnym.

Wybierz dobrego dentystę do przeprowadzenia endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z bardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto w związku z tym wybrać dobrego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie udany są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu transmitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia dentyście wprawne oczyszczenie, a następnie szczelne wypełnienie kanału, co spowoduje, że dodatkowe zabiegi nie są już potrzebne.