EVLT, laserowe usuwanie żylaków

Garść podstawowych informacji o laserowym usuwaniu żylaków

Powstawanie żylaków na kończynach dolnych jest rezultatem ucisku na żyły i nadciśnienia żylnego. Żylaki dokuczają zazwyczaj paniom (ważkim czynnikiem przyspieszającym ich formowanie się są m.in. przebyte ciąże), jak również osobom pracującym długie godziny w pozycji stojącej lub siedzącej (to np. pracownicy linii produkcyjnych, kasjerzy i pracownicy administracji. Tacy pacjenci bezustannie odwiedzają lekarzy flebologów szukając skutecznych sposobów leczenia rozszerzonych żył. Jednym z nich jest laserowe usuwanie żylaków, innymi słowy EVLT.

EVLT – zamykanie niewydolnej żyły za pomocą promienia lasera diodowego

Skrót EVLT, a dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, po polsku oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa przeciętnie około 60 minut i przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Wpierw flebolog przeprowadza badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył oraz określa punkty wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się w światło żylaka z użyciem igły, a następnie zamyka się tę żyłę wysyłanym przez laser strumieniem światła. Pacjent w mgnieniu oka powraca do normalnych czynności po zabiegu EVLT, jakkolwiek musi przez kilka następnych tygodni wykonywać zaleceń lekarza, jak ubieranie opatrunku uciskowego, codzienny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, jak również, naturalnie, obligatoryjna kontrola po zabiegu.

Kiedy nie można wykonać laserowego usuwania żylaków?

Laserowe usuwanie żylaków uznawane jest za zabieg bezpieczny i jednocześnie mało inwazyjny, nie zadziwia zatem to, że odkąd rozpoczęto szeroko korzystać z tej metody na początku XXI w., bardzo szybko stała się normą w terapii żylaków, a w ostatnich latach przeprowadzany jest też przez niemało rodzimych gabinetów medycznych. Występują jednakże przeciwwskazania do wykonania EVLT, toteż przed dopuszczeniem do zabiegu należy przeprowadzić szereg testów, takich jak badanie parametrów układu krzepnięcia, poziomu glukozy we krwi, poziomu elektrolitów oraz liczby płytek krwi. Specjalista odmówi też wykonania laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży i u pacjentów, u których stwierdzono m.in nadciśnienie, wady zastawkowe serca bądź zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi.

Kontakt:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]