Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym zagadnieniem. Dziś jednak, stosując innowacyjne narzędzia i – w szczególności – skuteczne leki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że leczenie okaże się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, jeżeli rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, dzięki którym dentysta może dotrzeć do głęboko położonych partii zęba. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często naprawdę zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?
Leczenie kanałowe – akcesoria
Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do monitora przed oczami dentysty, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie także sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie zabiegu i poprawienie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe należy pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi klienci mówią w sieci.