Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Więcej informacji o biopsji gruczołu krokowego uzyskasz w tym miejscu.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem postaci oraz wymiarów do kasztana. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Pomaga to ujawnić przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Warto podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Trudności mikcją i wzwodem – niepokojące symptomy

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, w szczególności jeśli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, tj. pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza duże niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który zazwyczaj trwa ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona w zasadzie bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, uczulenie na niektóre leki czy zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]