Symptomy wskazujące na pojawienie się blizn rogówkowych i jak je leczyć?

Usuwanie blizn rogówkowych - uzupełnij swoją wiedzę!

Oko jest wrażliwą częścią ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. W rezultacie przeróżnych zapaleń i urazów mechanicznych na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście zlikwidować, stosując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.

Objawy wskazujące na występowanie blizn rogówki

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą oka, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle sprężysta i chociaż najczęściej niewielkie jej otarcia leczą się samoistnie, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, również na skutek naszej nieuwagi. Co może być przyczyną pojawienia się blizn rogówki? Mogą być one przede wszystkim konsekwencją urazów jak zadrapania, oparzenia czy skaleczenia, dostania się do oka ciała obcego lub rozmaitych chorób (np. półpaśca). Lecz blizny rogówkowe mogą powstać też na skutek niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza zauważalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych wskazuje wiele innych objawów, jak np. nieustanne łzawienie, puchnięcie powiek oraz wrażenie bólu gałki ocznej, zatem jeżeli ich doświadczasz radzimy niezwłocznie pomyśleć o konsultacji z okulistą. W czasie wieloaspektowego badania ustali on wielkość, głębokość oraz rozmieszczenie blizn, a także doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – kilkuminutowy zabieg z wykorzystaniem promienia lasera

Najbardziej rozpowszechnioną obecnie procedurą usuwania blizn na rogówce jest zabieg PTK, wykonywany w dużym odsetku klinik, zajmujących się laserową korektą wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia usunięcie nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się też podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się ściśle zaleceń lekarskich i regularnie stawiać się na kontrolę w określonym czasie.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]